top of page

DAMS Julemøde med AMOC foredrag fra Færøerne

tors. 12. dec.

|

København

Kom til DMI og hør mere om risikoen for AMOC kollaps. Aftenen byder også på en vejrudsigt, der kigger på chancerne for en hvid jul. Hvad siger de seneste Ai kørsler her 12 dage før jul?

Tilmeldingen er lukket
Se andre events
DAMS Julemøde med AMOC foredrag fra Færøerne
DAMS Julemøde med AMOC foredrag fra Færøerne

Tid og sted

12. dec. 2024, 19.00 – 21.30

København, Æbeløgade 1, 2100 København, Danmark

Gæster

Om eventet

Det traditionelle julemøde afholdes 12 dage før jul, d. 12. december, kl. 19, i DMI's nye lokaler, med indgang fra Æbeløgade 1.


Hjálmar Hátun giver et foredrag fra Færøerne om AMOC: Den Atlantiske Meridionale Cirkulation. Hjálmar Hátun er havforsker hos Havstofan. Se mere om foredraget herunder.


Foredrag med Hjálmar Hátun, Havforsker hos Havstofan, Færøerne.

Hvad er AMOC? Og er den virkelig ved at kollapse? Der har været masser af nyheder og medieopmærksomhed omkring flere numeriske

modelstudier, som antyder, at Atlanterhavets dybe vand måske helt holder op med at strømme nordpå, og at der allerede er synlige tegn på, at det

snart sker. Men sker det? Hvad fortæller observationerne os egentlig?


Google Maps blev blokeret på grund af dine indstillinger for Analytics og funktionelle cookies.

Del dette event

cvr: 32634044

© 1979 - 2024 Dansk Meteorologisk Selskab

bottom of page